Sokol Rároh
Je to stredne veľký druh dravca ( dĺžka tela je asi 500 mm, krídla samčekov 350 mm, samičiek 395 mm, chvosta samčekov 200 mm, samičiek 235 mm) a súčasne najväčší stredoeurópsky sokol dosahujúci maximálnu hmotnosť do 1,4 kg u samice a do 1,0 kg u samca.
Ako všetky ostatné sokoly aj tento má pred koncom zobáka na okraji hornej čeľuste malý zúbok, ktorý charakterizuje všetky zástupce tejto čeľade. Okrem toho má sokol rároh stredný prst na nohe dlhší ako 40 mm ( ale je kratší ako behák, kt. má v priemere 50 mm ), vonkajší aj vnútorný prst sú približne rovnako dlhé a behák je operený najviac do polovice. Nedospelé vtáky majú modrosivé nohy. Vrchná časť je hnedastá, spodná okrovobelavá s okrúhlymi tmavohnedými škvrnami. Tmavohnedý lícny fúz je úzky.
Na Slovensku sa vyskytuje sokol rároh európsky .
V práci "Červený (ekosozologický) zoznam vtákov Slovenska" je sokol rároh zaradený do kategórie kriticky ohrozený druh avifauny Slovenska.
Najstaršie údaje o hniezdení na našom území boli zaznamenané koncom 19. storočia v Rožňavskej kotline pri obci Jovice a v Borskej nížine na Devínskom hradnom brale . Viaceré literárne údaje naznačujú, že v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia bola na celom území Slovenska početnosť podstatne vyššia ako v nasledujúcom období .

Zdroje: https://referaty.aktuality.sk/sokol-raroh/referat-20243